Na škole u jezuitů

Brzy po příchodu do Trutnova 1969 mne vyhledal archeolog Dr. Antonín Hejna. (Tehdy právě pracoval na odkrývání hradu Vízmburk). Potěšil mne důvod jeho návštěvy. Studoval totiž kdysi na arcibiskupském gymnáziu v Praze a tam byli jeho vychovateli a profesory jezuité. Já jsem většinu z nich znal, protože mne také učili. Dr. Hejna se chtěl se mnou podělit o milé vzpomínky na ně. Totéž se opakovalo o 20 let později v Rychnově nad Kněžnou. Mým sousedem v duchovní správě byl Dr. František Hašek; dnes žije v duševní síle ve Staré Boleslavi (95 let). Také on strávil u jezuitů 8 spokojených studentských let. Je zřejmě posledním pamětníkem předválečného působení tohoto řádu u nás.
Po válce se ocitlo vše v troskách. Již v roce 1945 však bylo znovu otevřeno gymnázium na Velehradě, kam jsem 1. 9 nastoupil i já. Dále převzali jezuité gymnázia v Praze v Ostrovní ulici, pak v Brně a Bohosudově. Ještě žije poměrně dost žáků těchto ústavů. S mnohými se stýkám a nikdy jsem neslyšel o nevhodném jednání profesorů nebo vycho-vatelů z řádu Tovaryšstva Ježíšova. Někteří z nich byli vězněni již za nacismu, poté i za komunismu a nám dali příklad věrnosti víře a řádu. V dubnu se jejich bývalí žáci chtějí se-jít v Praze po 60 letech od likvidace těchto ústavů komunisty.
Po svých zkušenostech, i zkušenostech mých mnoha známých a přátel, se mi nechce věřit tomu, co probíhá v současné době ve světových médiích. Proč obvinění o nemíst-ném chování páterů přichází tak najednou a po 30 až 50 letech?!

Diskusní téma: Na škole u jezuitů

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek